ПЕДАГОГІКА ДІЇ: ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ ПЕДАГОГІЧНОЇ ТВОРЧОСТІ В. А. ЛАЯ ТА К. Д. УШИНСЬКОГО

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31499/2706-6258.2(4).2020.223066

Ключові слова:

педагогіка дії, школа дії, трудова діяльність, духовний розвиток, рефлекси, увага, спадковість, принцип природовідповідності.

Анотація

Стаття присвячена дослідженню педагогічного спадку німецького педагога-реформатора В. А. Лая та вітчизняного педагога-новатора К. Д. Ушинського. Здійснено порівняльний аналіз ідей двох провідних науковців. Визначено, що особливе місце у спадщині обох педагогів займає дидактика. Досліджено, що не менш важливе значення має трудова діяльність, яка виступає необхідним засобом розумового, фізичного й духовного розвитку учнів. Автори наголошують, що обидва педагоги приділяли значну увагу рефлексам, що покладені в основу педагогіки дії. Зазначено, що провідною умовою навчання виступав принцип природовідповідності. Багато уваги було приділено впливу педагогічних принципів «школи дії» на педагогічну теорію та практику України у зазначений період. Доведено, що український педагог і вчений К. Ушинський різнобічно вивчав психічну та фізичну природу дитини, враховуючи досвід зарубіжних педагогів-реформаторів. Окрім того, він зібрав і систематизував усе, що пов’язано з життям дитини, а також визначив закони, підпорядковані тілу, і створив на цій основі педагогіку. У своїх наукових працях педагог розвивав ідеї шкільної громади, яка моделювала природне та соціальне середовище, в якому учень вчиться узгоджувати свої дії із законами довкілля. Вчений зазначав, що фізична праця – це корисний та приємний відпочинок після розумової, на прикладі досвіду багатьох установ Німеччини, де учні у вільний час займалися загальною трудовою діяльністю, садівництвом, ремонтом книг тощо. К. Ушинський втілив основні ідеї В. А. Лая у практику, зокрема ті, що базуються на спостереженні. Порівняльний аналіз дозволив зробити висновок, що більшість українських педагогів або вивчали та розробляли проблеми педагогіки дії у своїх теоретичних роботах, або безпосередньо використовували педагогіку дії у своїй практичній діяльності.

Біографії авторів

Ilona Boichevska, Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини.

Кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри іноземних мов.

Liudmyla Veremiuk, Уманський державний педагогічний університету імені Павла Тичини.

Кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри іноземних мов.

Посилання

Basic didactic concepts. URL: https://testmyprep.com/subject/pedagogy/basic-didactic-concepts-pedagogy.

Veremiuk, L. (2009). Pedahohika diyi yak odyn iz napryamkiv reformatorsʼkoyi pedahohiky: istorychnyy aspect. [Pedagogy of action as one of the directions of reform pedagogy: the historical aspect]. Ridna shkola. Kyiv [in Ukrainian].

Honcharov, N. K. (1974). Pedagogicheskaya sistema K. D. Ushinskogo. Moscow: Pedagogika [in Russian].

Entsyklopediya osvity. (2008). V. Kremenʼ (Ed.) Kyiv: Yurinkom Inter [in Ukrainian].

Hopf, C. (2004). Die experimentelle Pädagogik: empirische Erziehungswissenschaft in Deutschland am Anfang des 20. Jahrhunderts. URL: http://www.ulb.tu-darmstadt.de/tocs/120906848.pdf.

Lay, W. A. (1917). Experimentelle Pädagogik als neudeutsche Erziehung durch Lebensgemeinschaft und Tat. Pädagogische Monatsschrift, 164–172.

Lay, W. A. (1921). Tatschule als natur- und kulturgemäße Schulreform. Zugleich Anklage und Mahnruf. Osterwiek/Harz.

Pedagogicheskiye idei K. D. Ushinskogo. (1971). O. Sverdlova (Ed.). Moscow: Znaniye [in Russian].

Soloveychik, S. L. (1972). Chas uchenichestva. Zhiznʼ zamechatelʼnykh uchiteley. Moscow: Detskaya literature [in Russian].

Ushynsʼkyy, K. D. (1983). Vybrani pedahohichni tvory. (Vol. 1‒2). O. I. Pyskunov (Ed.). Kyiv: Radyanska shkola [in Ukrainian].

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-09-04

Номер

Розділ

Статті