ПЕДАГОГІКА ДІЇ: ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ ПЕДАГОГІЧНОЇ ТВОРЧОСТІ В. А. ЛАЯ ТА К. Д. УШИНСЬКОГО
DOI:
https://doi.org/10.31499/2706-6258.2(4).2020.223066Ключові слова:
педагогіка дії, школа дії, трудова діяльність, духовний розвиток, рефлекси, увага, спадковість, принцип природовідповідності.Анотація
Стаття присвячена дослідженню педагогічного спадку німецького педагога-реформатора В. А. Лая та вітчизняного педагога-новатора К. Д. Ушинського. Здійснено порівняльний аналіз ідей двох провідних науковців. Визначено, що особливе місце у спадщині обох педагогів займає дидактика. Досліджено, що не менш важливе значення має трудова діяльність, яка виступає необхідним засобом розумового, фізичного й духовного розвитку учнів. Автори наголошують, що обидва педагоги приділяли значну увагу рефлексам, що покладені в основу педагогіки дії. Зазначено, що провідною умовою навчання виступав принцип природовідповідності. Багато уваги було приділено впливу педагогічних принципів «школи дії» на педагогічну теорію та практику України у зазначений період. Доведено, що український педагог і вчений К. Ушинський різнобічно вивчав психічну та фізичну природу дитини, враховуючи досвід зарубіжних педагогів-реформаторів. Окрім того, він зібрав і систематизував усе, що пов’язано з життям дитини, а також визначив закони, підпорядковані тілу, і створив на цій основі педагогіку. У своїх наукових працях педагог розвивав ідеї шкільної громади, яка моделювала природне та соціальне середовище, в якому учень вчиться узгоджувати свої дії із законами довкілля. Вчений зазначав, що фізична праця – це корисний та приємний відпочинок після розумової, на прикладі досвіду багатьох установ Німеччини, де учні у вільний час займалися загальною трудовою діяльністю, садівництвом, ремонтом книг тощо. К. Ушинський втілив основні ідеї В. А. Лая у практику, зокрема ті, що базуються на спостереженні. Порівняльний аналіз дозволив зробити висновок, що більшість українських педагогів або вивчали та розробляли проблеми педагогіки дії у своїх теоретичних роботах, або безпосередньо використовували педагогіку дії у своїй практичній діяльності.Посилання
Basic didactic concepts. URL: https://testmyprep.com/subject/pedagogy/basic-didactic-concepts-pedagogy.
Veremiuk, L. (2009). Pedahohika diyi yak odyn iz napryamkiv reformatorsʼkoyi pedahohiky: istorychnyy aspect. [Pedagogy of action as one of the directions of reform pedagogy: the historical aspect]. Ridna shkola. Kyiv [in Ukrainian].
Honcharov, N. K. (1974). Pedagogicheskaya sistema K. D. Ushinskogo. Moscow: Pedagogika [in Russian].
Entsyklopediya osvity. (2008). V. Kremenʼ (Ed.) Kyiv: Yurinkom Inter [in Ukrainian].
Hopf, C. (2004). Die experimentelle Pädagogik: empirische Erziehungswissenschaft in Deutschland am Anfang des 20. Jahrhunderts. URL: http://www.ulb.tu-darmstadt.de/tocs/120906848.pdf.
Lay, W. A. (1917). Experimentelle Pädagogik als neudeutsche Erziehung durch Lebensgemeinschaft und Tat. Pädagogische Monatsschrift, 164–172.
Lay, W. A. (1921). Tatschule als natur- und kulturgemäße Schulreform. Zugleich Anklage und Mahnruf. Osterwiek/Harz.
Pedagogicheskiye idei K. D. Ushinskogo. (1971). O. Sverdlova (Ed.). Moscow: Znaniye [in Russian].
Soloveychik, S. L. (1972). Chas uchenichestva. Zhiznʼ zamechatelʼnykh uchiteley. Moscow: Detskaya literature [in Russian].
Ushynsʼkyy, K. D. (1983). Vybrani pedahohichni tvory. (Vol. 1‒2). O. I. Pyskunov (Ed.). Kyiv: Radyanska shkola [in Ukrainian].